Vishay/Dale RNR55K1001FPBSL
RNR55K1001FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K1001FPBSL
Brief Description
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K1001FPBSL.pdf
Availability of RNR55K1001FPBSL
QUANTITY
RNR55K1001FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K1001FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K1001FPBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K1001FPBSL
Related LinksRNR55K1, RNR55K1001FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K1001FPBSL Details Description
Related parts for RNR55K1001FPBSL
DIODE GEN PURP 100V 1A SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD BIPO 32-TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP 5V 0.14A 6SON datasheet.pdf
CONN FERRULE 14AWG BLUE datasheet.pdf
IC AFE 12BIT 65/130MSPS 64VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMA datasheet.pdf
CARD MARKER SELF-LAMINATING datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 450V NP0 0805 datasheet.pdf