Littelfuse SL1002A075SM
SL1002A075SM picture photo
Mfg. Part Number
SL1002A075SM
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 75V 5KA SURFACE MOUNT
Datasheet Download
SL1002A075SM.pdf
Availability of SL1002A075SM
QUANTITY
SL1002A075SM Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1002A075SM
Internal Part NumberEIS-SL1002A075SM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1002A
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - DC Spark Over (Nom)75V
Impulse Discharge Current (8/20µs)5000A (5kA)
Tolerance-
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD Cylinder Square End
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1002A075SM
Related LinksSL1002, SL1002A075SM Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1002A075SM Details Description
Related parts for SL1002A075SM
RES 21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 1.27MM AU SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
TERMINAL SCREW VERT PC MNT WHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T datasheet.pdf
OTTA 6-P/P YE datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf