Vishay/Dale RNR55K1002FMB14
RNR55K1002FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K1002FMB14
Brief Description
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K1002FMB14.pdf
Availability of RNR55K1002FMB14
QUANTITY
RNR55K1002FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K1002FMB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K1002FMB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K1002FMB14
Related LinksRNR55K1, RNR55K1002FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K1002FMB14 Details Description
Related parts for RNR55K1002FMB14
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 40A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf