Vishay/Dale RNR55K1002FMRE6
RNR55K1002FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K1002FMRE6
Brief Description
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K1002FMRE6.pdf
Availability of RNR55K1002FMRE6
QUANTITY
RNR55K1002FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K1002FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55K1002FMRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K1002FMRE6
Related LinksRNR55K1, RNR55K1002FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K1002FMRE6 Details Description
Related parts for RNR55K1002FMRE6
IC VOLT DETECT 3.4V CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC LATCH D-TYPE 6TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 20-24 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
GDT 90V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
H48-6 SHEET 100X100X0.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO35 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf