Elna America RFS-16V221MH5#5
RFS-16V221MH5#5 picture photo
Mfg. Part Number
RFS-16V221MH5#5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
RFS-16V221MH5#5.pdf
Availability of RFS-16V221MH5#5
QUANTITY
RFS-16V221MH5#5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RFS-16V221MH5#5
Internal Part NumberEIS-RFS-16V221MH5#5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRFS, SILMIC II
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current385mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RFS-16V221MH5#5
Related LinksRFS-16V, RFS-16V221MH5#5 Datasheet, Elna America Distributor
RFS-16V221MH5#5 Details Description
Related parts for RFS-16V221MH5#5
RES SMD 51 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST TTL N-INV 6ULLGA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ SNGL/DL 198BGA datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RELAY SOLID STATE datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf