Nichicon UVK1E101MDD1TD
UVK1E101MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVK1E101MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVK1E101MDD1TD.pdf
Availability of UVK1E101MDD1TD
QUANTITY
UVK1E101MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK1E101MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UVK1E101MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVK
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current180mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK1E101MDD1TD
Related LinksUVK1E10, UVK1E101MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK1E101MDD1TD Details Description
Related parts for UVK1E101MDD1TD
GDT 250V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
DEV 80-LQFP TO 40-PIN DIL STD PI datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
ENCODER MODULE 2CH 1024CPR 1/4" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf