Vishay/Dale RNR55K1212FRRSL
RNR55K1212FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K1212FRRSL
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K1212FRRSL.pdf
Availability of RNR55K1212FRRSL
QUANTITY
RNR55K1212FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K1212FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K1212FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K1212FRRSL
Related LinksRNR55K1, RNR55K1212FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K1212FRRSL Details Description
Related parts for RNR55K1212FRRSL
RES 1.8K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
REPLACES P1J 0.3M CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf