Vishay/Dale RNR55K1373FMB14
RNR55K1373FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K1373FMB14
Brief Description
RES 137K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K1373FMB14.pdf
Availability of RNR55K1373FMB14
QUANTITY
RNR55K1373FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K1373FMB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K1373FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K1373FMB14
Related LinksRNR55K1, RNR55K1373FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K1373FMB14 Details Description
Related parts for RNR55K1373FMB14
AC/DC CONVERTER 15V 80W datasheet.pdf
CONV DC-DC 240W 48VIN 1.2V 60A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR HEX 16-TQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 100A D2PAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 910K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf