Vishay/Dale RNR55K1373FMBSL
RNR55K1373FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K1373FMBSL
Brief Description
RES 137K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K1373FMBSL.pdf
Availability of RNR55K1373FMBSL
QUANTITY
RNR55K1373FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K1373FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K1373FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K1373FMBSL
Related LinksRNR55K1, RNR55K1373FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K1373FMBSL Details Description
Related parts for RNR55K1373FMBSL
IC BUFFER TRI-ST QD N-INV 14SOP datasheet.pdf
CONSOLE ALUM 20.26"L X 11.61"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC REGULATOR DDR TERM 16-LLP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf