Vishay/Dale RNR55K1692FSB14
RNR55K1692FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K1692FSB14
Brief Description
RES 16.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K1692FSB14.pdf
Availability of RNR55K1692FSB14
QUANTITY
RNR55K1692FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K1692FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K1692FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K1692FSB14
Related LinksRNR55K1, RNR55K1692FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K1692FSB14 Details Description
Related parts for RNR55K1692FSB14
IC REG CTRLR PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
BEZEL LOPRO 3.6W/3.67X.622WIND datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 08 POS .217 SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC RAD datasheet.pdf
HEATSHK LABEL 0.125" PRESCORE datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 8.56K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
WEATHER SEALED EXPLOSION-PROOF datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 36LGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf