Vishay/Dale RNR55K2211FPB14
RNR55K2211FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K2211FPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K2211FPB14.pdf
Availability of RNR55K2211FPB14
QUANTITY
RNR55K2211FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K2211FPB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K2211FPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K2211FPB14
Related LinksRNR55K2, RNR55K2211FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K2211FPB14 Details Description
Related parts for RNR55K2211FPB14
HOOK MICRO LEAD 18" 22AWG RED datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 45NS 32VSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR64S/AE64M/HSR64S datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR T-H VERT 3POS RED 5MM datasheet.pdf
TESTER X3 COMBO PROG W/DL PLATE datasheet.pdf
RES 5.23 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 203 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf