Linear LTC1540IS8#TRPBF
LTC1540IS8#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC1540IS8#TRPBF
Manufacturer
Product Category
Linear - Comparators
Brief Description
IC COMP NANOPOWER W/REF 8-SOIC
Datasheet Download
LTC1540IS8#TRPBF.pdf
Availability of LTC1540IS8#TRPBF
QUANTITY
LTC1540IS8#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1540IS8#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC1540IS8#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Comparators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Typewith Voltage Reference
Number of Elements1
Output TypeCMOS, TTL
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2 V ~ 11 V, ±1 V ~ 5.5 V
Voltage - Input Offset (Max)12mV @ 5V
Current - Input Bias (Max)-
Current - Output (Typ)-
Current - Quiescent (Max)710nA
CMRR, PSRR (Typ)80dB CMRR, 80dB PSRR
Propagation Delay (Max)60µs
Hysteresis50mV
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC1540IS8#TRPBF
Related LinksLTC1540I, LTC1540IS8#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC1540IS8#TRPBF Details Description
Related parts for LTC1540IS8#TRPBF
CONN RECEPT W/DETENT 3POS .093 datasheet.pdf
SPACER MOUNTS LED T-1 3/4 .320" datasheet.pdf
CONN HEADER 84POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 28POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf