Vishay/Dale RNR55K2211FPRSL
RNR55K2211FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K2211FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K2211FPRSL.pdf
Availability of RNR55K2211FPRSL
QUANTITY
RNR55K2211FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K2211FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K2211FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K2211FPRSL
Related LinksRNR55K2, RNR55K2211FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K2211FPRSL Details Description
Related parts for RNR55K2211FPRSL
IC DAC 12BIT DUAL MULT 28-PLCC datasheet.pdf
IC DAC LP V-OUT 12BIT 8-UMAX datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 300W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
CONN ASSY DUAL POS .050 datasheet.pdf
RES 301 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Plug DVI-D, Dual Link 25 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
ANLG TMR 50X36X56.7MM .05MIN-10H datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 7A SYNC datasheet.pdf