Vishay/Dale RNR55K2741FPRSL
RNR55K2741FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K2741FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K2741FPRSL.pdf
Availability of RNR55K2741FPRSL
QUANTITY
RNR55K2741FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K2741FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K2741FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K2741FPRSL
Related LinksRNR55K2, RNR55K2741FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K2741FPRSL Details Description
Related parts for RNR55K2741FPRSL
TRANS PNP 25V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24 UNF 20MA datasheet.pdf
CONN SOCKET HOUSING 4POS MX36 datasheet.pdf
TOOL CRIMP HEIGHT MICROMETER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 4.096MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 5.5VOUT 100W datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 3.9W 0603 datasheet.pdf