Vishay/Dale RNR55K2742FSRSL
RNR55K2742FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K2742FSRSL
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K2742FSRSL.pdf
Availability of RNR55K2742FSRSL
QUANTITY
RNR55K2742FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K2742FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K2742FSRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K2742FSRSL
Related LinksRNR55K2, RNR55K2742FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K2742FSRSL Details Description
Related parts for RNR55K2742FSRSL
CONN FMLE PLUG 6+PE BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
HEADER 14POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8POS SLD CUP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 600W datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IGBT 1250V 60A 375W TO-247 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT SKT datasheet.pdf