Vishay/Dale RNR55K3481FPBSL
RNR55K3481FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K3481FPBSL
Brief Description
RES 3.48K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K3481FPBSL.pdf
Availability of RNR55K3481FPBSL
QUANTITY
RNR55K3481FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K3481FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K3481FPBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K3481FPBSL
Related LinksRNR55K3, RNR55K3481FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K3481FPBSL Details Description
Related parts for RNR55K3481FPBSL
RES 7.5M OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
RES 0.08 OHM 3W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1.5A (Switch) Lighting 8-PDIP datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 3.87"L X 2.54"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
2.0 WTB PLG HSG ASSY RA 6CKT datasheet.pdf
RES 215 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUS 600V RENEWABLE CLS H 30A datasheet.pdf