Vishay/Dale RNR55K3831FSRSL
RNR55K3831FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K3831FSRSL
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K3831FSRSL.pdf
Availability of RNR55K3831FSRSL
QUANTITY
RNR55K3831FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K3831FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K3831FSRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K3831FSRSL
Related LinksRNR55K3, RNR55K3831FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K3831FSRSL Details Description
Related parts for RNR55K3831FSRSL
RES SMD 120 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
IGBT 300V 223W TO247 datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC HOT SWAP VOLT CTLR QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
COVER CONN TERM FOR W SERIES datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP ESV datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf