Vishay/Dale RNR55K4642FPB14
RNR55K4642FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K4642FPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 46.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K4642FPB14.pdf
Availability of RNR55K4642FPB14
QUANTITY
RNR55K4642FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K4642FPB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K4642FPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K4642FPB14
Related LinksRNR55K4, RNR55K4642FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K4642FPB14 Details Description
Related parts for RNR55K4642FPB14
SENS 2000PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/07/180LF 3.2SN BK datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH SELECT 3POS DPST-NO 10A datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC SO 90.000MHZ LVTTL SMD datasheet.pdf