Vishay/Dale RNR55K4642FPB14
RNR55K4642FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K4642FPB14
Brief Description
RES 46.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K4642FPB14.pdf
Availability of RNR55K4642FPB14
QUANTITY
RNR55K4642FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K4642FPB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K4642FPB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K4642FPB14
Related LinksRNR55K4, RNR55K4642FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K4642FPB14 Details Description
Related parts for RNR55K4642FPB14
SENS OPTO SLOT 9.53MM TRANS THRU datasheet.pdf
IGBT 1200V 36A 200W TO247AD datasheet.pdf