Vishay/Dale RNR55K4991FRBSL
RNR55K4991FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K4991FRBSL
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K4991FRBSL.pdf
Availability of RNR55K4991FRBSL
QUANTITY
RNR55K4991FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K4991FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K4991FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K4991FRBSL
Related LinksRNR55K4, RNR55K4991FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K4991FRBSL Details Description
Related parts for RNR55K4991FRBSL
WASHER FLAT #10 FIBRE datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8NSOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 68 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A datasheet.pdf