Vishay/Dale RNR55K6491FMBSL
RNR55K6491FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K6491FMBSL
Brief Description
RES 6.49K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K6491FMBSL.pdf
Availability of RNR55K6491FMBSL
QUANTITY
RNR55K6491FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K6491FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K6491FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K6491FMBSL
Related LinksRNR55K6, RNR55K6491FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K6491FMBSL Details Description
Related parts for RNR55K6491FMBSL
VARISTOR 198V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 1CH 5KSPS 24SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 3.3V SGL 1KV datasheet.pdf
CONN HEADR 56POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
MODULE DDR2 SDRAM 4GB 240FDIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf