Vishay/Dale RNR55K6810FRB14
RNR55K6810FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K6810FRB14
Brief Description
RES 681 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K6810FRB14.pdf
Availability of RNR55K6810FRB14
QUANTITY
RNR55K6810FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K6810FRB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K6810FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)681
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K6810FRB14
Related LinksRNR55K6, RNR55K6810FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K6810FRB14 Details Description
Related parts for RNR55K6810FRB14
RES SMD 226 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SECURITY CTRLR 32BIT T-M5.1 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC EMI FILTER ESD SIM 8-CSP datasheet.pdf
CONN BNC JACK 75 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W/ FLTR 4A M80 datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT RED 0.40" CA datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV X7S 1206 datasheet.pdf