Vishay/Dale RNR55K86R6FSBSL
RNR55K86R6FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K86R6FSBSL
Brief Description
RES 86.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K86R6FSBSL.pdf
Availability of RNR55K86R6FSBSL
QUANTITY
RNR55K86R6FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K86R6FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K86R6FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K86R6FSBSL
Related LinksRNR55K8, RNR55K86R6FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K86R6FSBSL Details Description
Related parts for RNR55K86R6FSBSL
IC RS485 DVR/RCVR 3.3V 14-SOIC datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 SYNC 25NS 68PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 325MA 920 MOHM datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf