Vishay/Dale RNR60H1072FRRSL
RNR60H1072FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H1072FRRSL
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H1072FRRSL.pdf
Availability of RNR60H1072FRRSL
QUANTITY
RNR60H1072FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H1072FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR60H1072FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H1072FRRSL
Related LinksRNR60H1, RNR60H1072FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H1072FRRSL Details Description
Related parts for RNR60H1072FRRSL
SWITCH LEVER SPST/NC 16A QC TERM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 14SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 4.7K OHM 1% PROBE datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 4POS GOLD SMT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 7.62MM datasheet.pdf