Vishay/Dale RNR60H10R0BSB14
RNR60H10R0BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H10R0BSB14
Brief Description
RES 10 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H10R0BSB14.pdf
Availability of RNR60H10R0BSB14
QUANTITY
RNR60H10R0BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H10R0BSB14
Internal Part NumberEIS-RNR60H10R0BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H10R0BSB14
Related LinksRNR60H1, RNR60H10R0BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H10R0BSB14 Details Description
Related parts for RNR60H10R0BSB14
BACKSHELL DB25 RT ANG ETHERNET datasheet.pdf
FUSE 200A 1000V UL datasheet.pdf
CAGE NUTS 50 PACK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 20A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 250MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 15 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 3M 12-24VAC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 0.1A datasheet.pdf
CONN SOCKET ASSY datasheet.pdf
SENSOR TEMP 100C 6W BREAK datasheet.pdf