Vishay/Dale RNR60H2100FMRSL
RNR60H2100FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H2100FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 210 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H2100FMRSL.pdf
Availability of RNR60H2100FMRSL
QUANTITY
RNR60H2100FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H2100FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNR60H2100FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H2100FMRSL
Related LinksRNR60H2, RNR60H2100FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H2100FMRSL Details Description
Related parts for RNR60H2100FMRSL
RES 0.2 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR 64POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CABLE RESOLVER FOR RS17/T 10M datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 10% 2414 datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf