Vishay/Dale RNR60H3651FRB14
RNR60H3651FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H3651FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H3651FRB14.pdf
Availability of RNR60H3651FRB14
QUANTITY
RNR60H3651FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H3651FRB14
Internal Part NumberEIS-RNR60H3651FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H3651FRB14
Related LinksRNR60H3, RNR60H3651FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H3651FRB14 Details Description
Related parts for RNR60H3651FRB14
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 76 TYPEA 31POS datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 450V X7T 1210 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16QSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf