Vishay/Dale RNR60J1000FSBSL
RNR60J1000FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60J1000FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60J1000FSBSL.pdf
Availability of RNR60J1000FSBSL
QUANTITY
RNR60J1000FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60J1000FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR60J1000FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60J1000FSBSL
Related LinksRNR60J1, RNR60J1000FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60J1000FSBSL Details Description
Related parts for RNR60J1000FSBSL
DIODE GEN PURP 1KV 60A TO247AD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRAIGHT PIN datasheet.pdf
RES SMD 777 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CABLE TERMINATION RG/U 178,404 datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 1A 12-ESOP datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 44TQFP datasheet.pdf
LABEL ID RATING 2.88"X1.75"YL/BK datasheet.pdf
SCREW,CAP,SOCKET HEAD,METRIC datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf