Vishay/Dale RNR60J2940FRB14
RNR60J2940FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60J2940FRB14
Brief Description
RES 294 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60J2940FRB14.pdf
Availability of RNR60J2940FRB14
QUANTITY
RNR60J2940FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60J2940FRB14
Internal Part NumberEIS-RNR60J2940FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60J2940FRB14
Related LinksRNR60J2, RNR60J2940FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60J2940FRB14 Details Description
Related parts for RNR60J2940FRB14
RES 8.2 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT QUAD 65MSPS 64HTQFP datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 9V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.25A SOT23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf