Vishay/Dale RNR60J2940FRB14
RNR60J2940FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60J2940FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 294 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60J2940FRB14.pdf
Availability of RNR60J2940FRB14
QUANTITY
RNR60J2940FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60J2940FRB14
Internal Part NumberEIS-RNR60J2940FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60J2940FRB14
Related LinksRNR60J2, RNR60J2940FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60J2940FRB14 Details Description
Related parts for RNR60J2940FRB14
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 6.3A TO-220F datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 698 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 9-64V PNL MT datasheet.pdf
PRESS FIT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.15 OHM 1% 200W datasheet.pdf