Microchip Technology TC1224-2.6VCTTR
TC1224-2.6VCTTR picture photo
Mfg. Part Number
TC1224-2.6VCTTR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.6V 0.1A SOT23-5
Datasheet Download
TC1224-2.6VCTTR.pdf
Availability of TC1224-2.6VCTTR
QUANTITY
TC1224-2.6VCTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1224-2.6VCTTR
Internal Part NumberEIS-TC1224-2.6VCTTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.6V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1224-2.6VCTTR
Related LinksTC1224-, TC1224-2.6VCTTR Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1224-2.6VCTTR Details Description
Related parts for TC1224-2.6VCTTR
SW BASIC SPDT .1A SEALED 125V datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST-NC 100MA 400V datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI Micro 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 480MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf