Vishay/Dale RNR60K1003FSBSL
RNR60K1003FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60K1003FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60K1003FSBSL.pdf
Availability of RNR60K1003FSBSL
QUANTITY
RNR60K1003FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60K1003FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR60K1003FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60K1003FSBSL
Related LinksRNR60K1, RNR60K1003FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60K1003FSBSL Details Description
Related parts for RNR60K1003FSBSL
RES SMD 10K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMA datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER 2BIT 8UDFN datasheet.pdf
FAN 92X25MM 12VDC IP56 65CFM datasheet.pdf