Vishay/Dale RNR60K1212FMRSL
RNR60K1212FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60K1212FMRSL
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60K1212FMRSL.pdf
Availability of RNR60K1212FMRSL
QUANTITY
RNR60K1212FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60K1212FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNR60K1212FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60K1212FMRSL
Related LinksRNR60K1, RNR60K1212FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60K1212FMRSL Details Description
Related parts for RNR60K1212FMRSL
IC REG LDO ADJ 0.75A TO263-5 datasheet.pdf
TWEEZER POINTED FINE SS 5.51" datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 9.10 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf