Vishay/Dale RNR60K1962FSBSL
RNR60K1962FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60K1962FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60K1962FSBSL.pdf
Availability of RNR60K1962FSBSL
QUANTITY
RNR60K1962FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60K1962FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR60K1962FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60K1962FSBSL
Related LinksRNR60K1, RNR60K1962FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60K1962FSBSL Details Description
Related parts for RNR60K1962FSBSL
IC REG BUCK 12V 1A TO220-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 38POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5MM datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.119A 120 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD datasheet.pdf