Vishay/Dale RNR60K3011FMRSL
RNR60K3011FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60K3011FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60K3011FMRSL.pdf
Availability of RNR60K3011FMRSL
QUANTITY
RNR60K3011FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60K3011FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNR60K3011FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60K3011FMRSL
Related LinksRNR60K3, RNR60K3011FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60K3011FMRSL Details Description
Related parts for RNR60K3011FMRSL
SSD 2.5" IDEP 4GB datasheet.pdf
ENDPLATE W/PIN WDU 1.5BLZ WM BG datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16DIP datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 11 SILVER datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
FEP TEFWIRE YL 500' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
LED EMITTER WHT 800LM STAR MCPCB datasheet.pdf
CAP FILM 4.7 NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf