Vishay/Dale RNR60K3242FMBSL
RNR60K3242FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60K3242FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 32.4K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60K3242FMBSL.pdf
Availability of RNR60K3242FMBSL
QUANTITY
RNR60K3242FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60K3242FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNR60K3242FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)32.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60K3242FMBSL
Related LinksRNR60K3, RNR60K3242FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60K3242FMBSL Details Description
Related parts for RNR60K3242FMBSL
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMB datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 80MA 6SON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP DUAL 16-SSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NC 13A 125V datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf