Vishay/Dale RNR60K4990FSB14
RNR60K4990FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60K4990FSB14
Brief Description
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60K4990FSB14.pdf
Availability of RNR60K4990FSB14
QUANTITY
RNR60K4990FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60K4990FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR60K4990FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60K4990FSB14
Related LinksRNR60K4, RNR60K4990FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60K4990FSB14 Details Description
Related parts for RNR60K4990FSB14
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.89K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf