Vishay/Dale RNR60K5111FSRSL
RNR60K5111FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60K5111FSRSL
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60K5111FSRSL.pdf
Availability of RNR60K5111FSRSL
QUANTITY
RNR60K5111FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60K5111FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR60K5111FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60K5111FSRSL
Related LinksRNR60K5, RNR60K5111FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60K5111FSRSL Details Description
Related parts for RNR60K5111FSRSL
BOARD TERMINAL TURRET DBL 12POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONDUCT ELASTOMER 10X10" SHEET datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher PWM Dimming Lighting 24-VQFN (4x4) datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
6" X 20 YDS datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf