Vishay/Dale RNR60K8062FMB14
RNR60K8062FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60K8062FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60K8062FMB14.pdf
Availability of RNR60K8062FMB14
QUANTITY
RNR60K8062FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60K8062FMB14
Internal Part NumberEIS-RNR60K8062FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60K8062FMB14
Related LinksRNR60K8, RNR60K8062FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60K8062FMB14 Details Description
Related parts for RNR60K8062FMB14
SWITCH LEVER SPDT 5A .187QC 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TRANSF AUDIO 150/600 150/600 IMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN R/A SHELL T/H DL KEY 36POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
14 POS RIGHT ANGLE HEADER ASSY datasheet.pdf