Nichicon RNS0G561MDN1PX
RNS0G561MDN1PX picture photo
Mfg. Part Number
RNS0G561MDN1PX
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 560UF 20% 4V T/H
Datasheet Download
RNS0G561MDN1PX.pdf
Availability of RNS0G561MDN1PX
QUANTITY
RNS0G561MDN1PX Order Process
Ship out your order
Specifications of RNS0G561MDN1PX
Internal Part NumberEIS-RNS0G561MDN1PX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesRNS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current5.23A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNS0G561MDN1PX
Related LinksRNS0G56, RNS0G561MDN1PX Datasheet, Nichicon Distributor
RNS0G561MDN1PX Details Description
Related parts for RNS0G561MDN1PX
IC CLK BUFFER 1:9 65MHZ 28PLCC datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IGBT 430V 21A 150W TO263AB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 0.036 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO-214A datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 PIN RECP datasheet.pdf
8 MHz Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf