Nichicon RNU1C101MDS1JX
RNU1C101MDS1JX picture photo
Mfg. Part Number
RNU1C101MDS1JX
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
RNU1C101MDS1JX.pdf
Availability of RNU1C101MDS1JX
QUANTITY
RNU1C101MDS1JX Order Process
Ship out your order
Specifications of RNU1C101MDS1JX
Internal Part NumberEIS-RNU1C101MDS1JX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, NU
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.82A
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNU1C101MDS1JX
Related LinksRNU1C10, RNU1C101MDS1JX Datasheet, Nichicon Distributor
RNU1C101MDS1JX Details Description
Related parts for RNU1C101MDS1JX
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 2CH GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf