Stackpole Electronics Inc. RNV14FAL510K
RNV14FAL510K picture photo
Mfg. Part Number
RNV14FAL510K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MF HV .25W 510K OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RNV14FAL510K.pdf
Availability of RNV14FAL510K
QUANTITY
RNV14FAL510K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNV14FAL510K
Internal Part NumberEIS-RNV14FAL510K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNV Series
Pulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNV Series of Thru Hole Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNV
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNV14FAL510K
Related LinksRNV14F, RNV14FAL510K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNV14FAL510K Details Description
Related parts for RNV14FAL510K
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 850MA 400 MOHM datasheet.pdf
OSC VCXO 50.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HD VT TH datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 12MSOP datasheet.pdf
VARNISHED CAMBRIC 2"X36YD datasheet.pdf