Stackpole Electronics Inc. RNV14FAL510K
RNV14FAL510K picture photo
Mfg. Part Number
RNV14FAL510K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MF HV .25W 510K OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RNV14FAL510K.pdf
Availability of RNV14FAL510K
QUANTITY
RNV14FAL510K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNV14FAL510K
Internal Part NumberEIS-RNV14FAL510K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNV Series
Pulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNV Series of Thru Hole Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNV
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNV14FAL510K
Related LinksRNV14F, RNV14FAL510K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNV14FAL510K Details Description
Related parts for RNV14FAL510K
CONN RECEPT 30POS .050 DUAL SMD datasheet.pdf
CER RESONATOR 3.58 MHZ datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
IC DSP 16/32B 400MHZ LP 176LQFP datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 6DFN datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf