TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV05-101K
ROV05-101K picture photo
Mfg. Part Number
ROV05-101K
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 90V 400A DISC 5MM
Datasheet Download
ROV05-101K.pdf
Availability of ROV05-101K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV05-101K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV05-101K
Internal Part NumberEIS-ROV05-101K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)90V
Varistor Voltage (Typ)100V
Varistor Voltage (Max)110V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts60VAC
Maximum DC Volts85VDC
Energy3.5J
Package / CaseDisc 5mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV05-101K
Related LinksROV05, ROV05-101K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV05-101K Details Description
Related parts for ROV05-101K
IC PROM SER 300K 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FILTER SAW 719.00 MHZ SMD datasheet.pdf
Connector Header 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
5 VDC BRUSHLESS FAN datasheet.pdf
HDM SMPR120F G CUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS datasheet.pdf