TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV05-181K-2
ROV05-181K-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV05-181K-2
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 162V 400A DISC 5MM
Datasheet Download
ROV05-181K-2.pdf
Availability of ROV05-181K-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV05-181K-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV05-181K-2
Internal Part NumberEIS-ROV05-181K-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)162V
Varistor Voltage (Typ)180V
Varistor Voltage (Max)198V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts115VAC
Maximum DC Volts150VDC
Energy6.5J
Package / CaseDisc 5mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV05-181K-2
Related LinksROV05-, ROV05-181K-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV05-181K-2 Details Description
Related parts for ROV05-181K-2
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 8SOIC datasheet.pdf
ADAPTER DEVICE FOR MPLAB-ICE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
MINI GUITAR POT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf