TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV05-220L
ROV05-220L picture photo
Mfg. Part Number
ROV05-220L
Brief Description
VARISTOR 18.7V 100A DISC 5MM
Datasheet Download
ROV05-220L.pdf
Availability of ROV05-220L
QUANTITY
ROV05-220L Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV05-220L
Internal Part NumberEIS-ROV05-220L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)18.7V
Varistor Voltage (Typ)22V
Varistor Voltage (Max)25.3V
Current - Surge100A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts14VAC
Maximum DC Volts18VDC
Energy0.70J
Package / CaseDisc 5mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV05-220L
Related LinksROV05, ROV05-220L Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV05-220L Details Description
Related parts for ROV05-220L
BATTERY PACK NIMH 9.6V 6500 MAH datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.6V LP SOT-23 datasheet.pdf
RES 82 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 12pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
PLUG-INSIDE PLUNGER STND SPDT datasheet.pdf
CONN EDGE .100 5POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL FEMALE 60POS GOLD datasheet.pdf