TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV05-241K-S
ROV05-241K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV05-241K-S
Brief Description
VARISTOR 216V 400A DISC 5MM
Datasheet Download
ROV05-241K-S.pdf
Availability of ROV05-241K-S
QUANTITY
ROV05-241K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV05-241K-S
Internal Part NumberEIS-ROV05-241K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy8.4J
Package / CaseDisc 5mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV05-241K-S
Related LinksROV05-, ROV05-241K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV05-241K-S Details Description
Related parts for ROV05-241K-S
CONN HOOD TOP ENTRY SZ12 PG36 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 59.7 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
1.25MM M/M 20POS 32AWG 150MM datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf