TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV05-330K-S
ROV05-330K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV05-330K-S
Brief Description
VARISTOR 29.7V 100A DISC 5MM
Datasheet Download
ROV05-330K-S.pdf
Availability of ROV05-330K-S
QUANTITY
ROV05-330K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV05-330K-S
Internal Part NumberEIS-ROV05-330K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)29.7V
Varistor Voltage (Typ)33V
Varistor Voltage (Max)36.3V
Current - Surge100A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts20VAC
Maximum DC Volts26VDC
Energy1.1J
Package / CaseDisc 5mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV05-330K-S
Related LinksROV05-, ROV05-330K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV05-330K-S Details Description
Related parts for ROV05-330K-S
HM2DK1457PLF MPAC DISCR KEY PLUG datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5MM datasheet.pdf
13P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.71A 58 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 24SGL 2.36MM datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf