TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV05-361K-S
ROV05-361K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV05-361K-S
Brief Description
VARISTOR 324V 400A DISC 5MM
Datasheet Download
ROV05-361K-S.pdf
Availability of ROV05-361K-S
QUANTITY
ROV05-361K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV05-361K-S
Internal Part NumberEIS-ROV05-361K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)324V
Varistor Voltage (Typ)360V
Varistor Voltage (Max)396V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts230VAC
Maximum DC Volts300VDC
Energy13J
Package / CaseDisc 5mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV05-361K-S
Related LinksROV05-, ROV05-361K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV05-361K-S Details Description
Related parts for ROV05-361K-S
RELAY TELECOM SPST 1A 4.5V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
VARISTOR 36.9V 120A AXIAL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.2PF 25V 0402 datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.2KV 950A datasheet.pdf
RES SMD 6.98 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/4W J LEAD datasheet.pdf