TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV05-470K-S-2
ROV05-470K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV05-470K-S-2
Brief Description
VARISTOR 42.3V 100A DISC 5MM
Datasheet Download
ROV05-470K-S-2.pdf
Availability of ROV05-470K-S-2
QUANTITY
ROV05-470K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV05-470K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV05-470K-S-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)42.3V
Varistor Voltage (Typ)47V
Varistor Voltage (Max)51.7V
Current - Surge100A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts30VAC
Maximum DC Volts38VDC
Energy1.5J
Package / CaseDisc 5mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV05-470K-S-2
ROV05-470K-S-2 Details Description
Related parts for ROV05-470K-S-2
CLIP RETAINING METAL PCB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 18V datasheet.pdf
INSERT 6P6C JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP4T 300MA 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 8.16 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
2.0W/B SINGLE REC HSG datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 90MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf